Praktyka zawodowa

Praktyka zawodowa to forma nabywania umiejętności kluczowych do wykonywania pracy na danym stanowisku, a także pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywane pod okiem opiekunów. Realizację i przebieg praktyk zawodowych reguluje w Polsce Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2017 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu. Praktyczna nauka zawodu jest szczegółowo opisana przez program nauczania określający zakres wymaganej wiedzy i umiejętności.

Odbywają je uczniowie szkół średnich, aby poznać specyfikę zawodu nie tylko na poziomie zdobywania wiedzy, ale też cennych na rynku pracy doświadczeń i kompetencji. Uczniowie techników zaczynają karierę zawodową zgodnie z wybranym profilem kształcenia. Jest to pierwsze zetknięcie się ze środowiskiem pracy, poznanie podstaw zawodu, obserwacja doświadczonych pracowników. Odbycie praktyki pozwala uczniom sprawdzić się w konkretnym zawodzie i jest warunkiem niezbędnym do uzyskania promocji do następnej klasy i ukończenia szkoły.

Zespół Szkół Nr 1 w Płońsku współpracuje z wieloma firmami i zakładami rzemieślniczymi w realizacji miesięcznych praktyk zawodowych dla uczniów technikum. Skala współpracy z lokalnym środowiskiem pracy jest duża, z wieloma zakładami prowadzimy owocną współpracę od wielu lat. Jednak zmieniające się preferencje uczniów, jeśli chodzi o wybór zawodu i zmiany na rynku pracy powodują, że stajemy przed koniecznością pozyskiwania do współpracy także nowych firm.

Nasi uczniowie mogą również samodzielnie wyszukać miejsce odbywania miesięcznej praktyki zawodowej, jednak musi być ono zatwierdzone przez szkołę.

Firmy z którymi Zespół Szkół Nr 1 w Płońsku współpracuje w ramach realizacji miesięcznej praktyki zawodowej:

Technik żywienia i usług gastronomicznych:

• Hotel BoniFaCio Spa & Sport Resort,  Kępa 84, k/Sochocina, 09-110 Sochocin
  • Dworek Marzenie Przyborowice Górne 5, 09-142 Załuski
  • Grupa Ambasador Sp. z o.o. Sp. k. ul. Żołnierzy Wyklętych 20B, 09-100 Płońsk
  • Pizzeria di Bufala Radosław Piotrowski, ul. Płocka 25, 09-100 Płońsk
  • PEPITO Klaudia Rudkowska, ul. Warszawska 42, 09-100 Płońsk
  • Przedszkole Nr 4 „Pod zielonym listkiem” w Płońsku, ul. Padlewskiego 3, 09-100 Płońsk
  • Przedszkole Nr 1 w Płońsku ul. Kolejowa 5, 09-100 Płońsk
  • Niepubliczne Przedszkole „Radosne Brzdące” w Płońsku, ul. Zajazd 3, 09-100 Płońsk
  • Restauracja „RÓŻA” Dorota Trzaskowska ul. Kolejowa 1a, 09 -100 Płońsk
  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dzierzążni, Dzierzążnia 57, 09-164 Dzierzążnia