Martinstag w ZS 2019

...i znów Martinstag w ZS Nr 1na słodko i wesoło

11 listopada to najważniejsze w Polsce święto państwowe - Dzień Niepodległości. Jednocześnie

w Niemczech  i niektórych regionach Polski, szczególnie w Poznaniu świętuje się Dzień Ulicy świętego Marcina. To jeden z tych nielicznych dni w roku, kiedy można bezkarnie łasować. Podobno  poznańskie rogale marcińskie nie mają sobie równych.

Martinstag  to dzień, w którym wspomina się  świętego Marcina z Tours. W Niemczech nie jest to dzień wolny od pracy, ponieważ jest to święto typowo kościelne. W jednym z austriackich bundeslandów, w Burgenlandzie, gdzie św. Marcin jest patronem, urzędy są tego dnia zamknięte,

a uczniowie w szkołach mają wolne.

8 listopada 2019r uczniowie w ZS nr 1 w Płońsku znów  wspomnieli o tym święcie przygotowując wystawę wykonanych przez siebie projektów polsko - niemieckich,  nawiązujących do genezy

i tradycji tego święta oraz prezentację multimedialną, która ukazywała  głównego bohatera  i historię jego życia.

Tekst: Katarzyna Zalewska