Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Artykuły: Klasy mundurowe

75.rocznicy powstania 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu

 

6 września w Nowym Dworze Mazowieckim odbyły się uroczystości z okazji 75.rocznicy powstania 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu. W tym dniu odbył się  apel, w którym uczestniczyli uczniowie klas wojskowych Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku.Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada, w której w której maszerowali uczniowie klasy II LW.

80.rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września uczniowie klas mundurowych wspólnie z dyrektor Marzanną Szacherską, wicedyrektor Agnieszką Rykowską oraz wychowawcami klas mundurowych: p. A. Dobrowolską, p. A. Gizińską, p. D. Gut-Pacuszką, p. A. Witólską oraz p. P. Żochowskim wzięli udział w wyjątkowych uroczystościach upamiętniających  80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

 


99. Rocznica bitwy pod Arcelinem

Obchody bitwy rozpoczęły się Mszą św. w płońskiej kaplicy parafii pw. św. o. Pio. Ksiądz prof. Ireneusz Mroczkowski przypomniał o męstwie walczących w 1920 roku.  Wspomniał, że ,,…To nie upiększanie historii, to historia prawdziwa. Oni wiedzieli, co oznacza hasło: "Bóg, honor, ojczyzna". Wiedzieli, co to zbawienie…”99.rocznica Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia 2019r. o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Michała Archanioła płońszczanie rozpoczęli uroczystości związane z 99. rocznicą Bitwy Warszawskiej. Tradycyjnie uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół nr 1 byli zaangażowani się w celebrację święta.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta, po której mowę okolicznościową wygłosił Burmistrz Płońska  Andrzej Pietrasik, mówiąc, że jeden z najważniejszych momentów Bitwy Warszawskiej rozegrał się również na ziemi płońskiej.

 

zobacz zdjęcia ...


Obóz wojskowy

W dniach od 20 do 24 maja br. uczniowie klas mundurowych, łącznie 53 osoby z klasy pierwszej i drugiej, pod opieką wychowawców, wzięli udział w obozie taktyczno-wojskowym zorganizowanym w 3 Batalionie Drogowo-Mostowym w Chełmnie.

Celem szkolenia było: wspieranie rozwoju zainteresowań wojskowych uczniów poprzez dostęp do sprzętu i wyposażenia wojskowego oraz wzmocnienie odporności psychofizycznej uczestników. Kierownikiem obozu, odpowiadającym za współpracę
z jednostką wojskową, był p. Piotr Żochowski. Opiekę nad młodzieżą pełnili: p. J. Awdejuk, p. A. Dobrowolska oraz p. A Gizińska.

Program obozu obejmował teoretyczne i praktyczne zagadnienia z zakresu obronności i taktyki wojskowej. Uczestnicy zostali przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem prowizorycznych środków. Pracowali na radiostacjach przenośnych, strzelali z karabinka z użyciem UST, a także poznali budowę i zasady działania miny przeciwpancernej. Poza tym składali i rozkładali broń na czas, rzucali granatem z pozycji stojącej. Obozowicze wykorzystywali teren i obiekty terenowe do maskowania oraz maszerowali na azymut.  Uczniowie musieli wykazać się terenoznawstwem, budowali dla siebie schronienie, rozpalali ogniska, przygotowując posiłek na obcym terenie.

Uczestnicy spędzili kilka godzin na strzelnicy OSS Rybieniec zlokalizowanej w jednym z fortów piechoty będącego częścią głównego obwodu fortecznego Twierdzy Chełmno.
Ośrodek Szkoleń Strzeleckich „RYBIENIEC” prowadzi szkolenia strzeleckie z zakresu strzelectwa sportowego i  bojowego. Zajęcia na strzelnicy, pod okiem instruktora, cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów.

Młodzież wykazała się także sztuką przetrwania w trudnych warunkach, ponieważ ostatnią noc szkolenia wojskowego spędziła w terenie, pełniąc wartę i zabezpieczając obozowisko. Uczniowie musieli wykazać się zręcznością, pomysłowością, a przede wszystkich refleksem, ponieważ to, co zabrali ze sobą w ciągu pięciu minut, musiało im posłużyć do przetrwania kilku godzin w lesie.

zobacz więcej ....

zobacz zdjęcia ...

 

Wygenerowano w sekund: 0.19
5,711,034 unikalne wizyty