Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Wystawa Polonia Restituta w ZS nr 1

W związku z tym, że rok 2018 został ogłoszony Jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Zespół Szkół nr 1 w Płońsku, przy współpracy ze Starostwem Powiatowym, zaangażował się w rozpowszechnianie wartości patriotycznych.  Wystawa jest jednym z elementów projektu kulturowego realizowanego w szkole pod hasłem:  ,,Serca, które nie przestają bić dla Ciebie, Polsko”.


Otwarcie wystawy ,,Polonia Restituta. Polskie drogi do Niepodległości”, zostało połączone z uroczystym zakończeniem roku szkolnego klas maturalnych. Była to jeszcze jedna lekcja historii i języka polskiego. Plansze zostały wypożyczone ze zbiorów Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. To nowa odsłona jednej z dwóch wystaw stałych prezentowanych dotychczas w warszawskim Pałacu Radziwiłłów.

 

 

Wystawę otworzyli: Pani Dyrektor i Pan Starosta Andrzej Stolpa. Za jej zorganizowanie odpowiadały nauczycielki języka polskiego- p. Anna Dobrowolska i p. Dorota Gut-Pacuszka. Komentarz do wystawy prezentował laureat licznych konkursów, m.in. zwycięzca I miejsca Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych oraz konkursów recytatorskich, m.in. konkursu dotyczącego Poezji i Prozy Jana Pawła II- Przemysław Białoskórski z klasy IV TR.

 

Wydarzenia zaprezentowane na planszach obejmują różne okresy tworzenia się państwowości polskiej: od konfederacji barskiej, epoki sarmackiej, poprzez powstania narodowe, udział Polaków w I wojnie światowej, walki Legionów, sylwetkę Józefa Piłsudskiego i tworzenie granic II Rzeczpospolitej. Całość tworzy 26 plansz. Wśród postaci historycznych pełniących szczególną rolę w kształtowaniu nowego państwa polskiego, pojawiają się: Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski.

 

Z tej racji, że nauczyciele ZS nr 1 mieli zaszczyt pracować w szkole ze znakomitym badaczem, dokumentalistą, nauczycielem- panem profesorem Józefem Barańskim, uczennica zacytowała fragmenty z jego książki, które przybliżyły postać Józefa Piłsudskiego.

 

Podkreślono także rolę patrona szkoły w przekazywaniu treści patriotycznych, a w postać Stanisława Staszica z fragmentem ,,Przestróg dla Polski”, wcielił się uczeń klasy II LP wyróżniony podczas ostatniej edycji Powiatowego konkursu ,,Podchody Patriotyczne”- Dominik Parulski.


Wspomniano także, że zasadnicze zmiany ustrojowo-polityczne, o których mówił Stanisław Staszic, przeprowadzono 3 maja 1791 roku. Wydarzenie to utrwalił wieszcz narodowy - Adam Mickiewicz w słynnym ,,Koncercie Jankiela”, dlatego przed zaproszonymi gośćmi, nauczycielami, rodzicami i maturzystami wystąpiła uczennica klasy I LP, wielokrotna zwyciężczyni konkursów recytatorskich, m.in. Prozy i Poezji Romantycznej, Poezji Herberta i Poezji Patriotycznej- Katarzyna Osmańska.


 Odrodzenie Polski nie należało do łatwych zadań- jak powiedział prowadzący, dlatego wolność powinna stanowić dla nas- Polaków- najcenniejszą wartość. Tymi słowami i przy dźwiękach piosenek patriotycznych w wykonaniu uczennic z klasy I LW, zakończono uroczyste otwarcie wystawy, którą będzie można oglądać w szkolnej bibliotece do piątku 11.05.2018r.

 

zobacz zdjęcia...

 

Komisja ds. promocji szkoły 

Wygenerowano w sekund: 0.03
4,688,432 unikalne wizyty