Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Magia lat 20. w Zespole Szkół nr 1 w Płońsku

W poniedziałkowy wieczór mieszkańcy Płońska i okolic mieli okazję przenieść się do czasów przedwojennych i poczuć magię lat 20. Wszystko za sprawą występu aktorki Teatru Polskiego - p. Ewy Makomaskiej oraz kompozytora – Zbigniewa Rymarza, którzy zostali zaproszeni do Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku przez p. K. Zalewską – nauczyciela języka niemieckiego i podstaw przedsiębiorczości.

 

,,Oboje artystów połączyła miłość do miasteczka nad Płonką. Pani Ewa Makomaska odnalazła tu miłość swego życia, a pan Zbigniew Rymarz – miłość do muzyki i sceny, ponieważ jako uczeń gimnazjum przy ul. 3 Maja (dzisiejsza Wolności), odkrył pasję zbieracza, kompozytora, muzyka i nauczyciela kolejnych pokoleń”- tak zaprezentowała wyjątkowych gości inicjatorka przedsięwzięcia.

 

Wśród przedwojennych szlagierów znalazły się piosenki: Heleny Grossówny, Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny, Miry Zimińskiej, Zuli Pogorzelskiej i wielu innych znanych artystów okresu międzywojennego. Całość została okraszona wspomnieniami dotyczącymi pobytu p. Z. Rymarza w Płońsku, który wraz z rodzicami przeprowadził się do Płońska w 1936r. Magiczny świat, w który uczestnicy spotkania zostali przeniesieni za sprawą lirycznego występu, przypomniał zebranym przedwojenne realia naszego miasta. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla artystów, którzy otrzymali gromkie brawa, jak również dla nauczycieli, rodziców, uczniów i zaproszonych gości.

 Wieczór piosenki lat 20. odbył się dzięki wsparciu finansowemu lokalnych przedsiębiorców i przedstawicieli firm. Pani Marzanna Szacherska podziękowała darczyńcom i przyjaciołom szkoły. Wśród sponsorów znaleźli się: Bank Spółdzielczy w Płońsku reprezentowany przez p. Dariusza Konofalskiego, firmy: Jorapol- B.Z. Woźniccy, Kaja- R. Rendlewicz, J. Koska, J. Gołaszewski, Pawrol p. G. Pawlaka, MB Nieruchomości – B.P. Michalakowie i M. S. Borowscy oraz Firma Apima – reprezentowana przez p. L. Napiórkowskego.


 Sentymentalna podróż w czasy, gdy o uczuciach mówiło i śpiewało się zupełnie inaczej, trwała nadal. Zaproszeni goście przy filiżance kawy i smacznych przekąskach przygotowanych przez klasę gastronomiczną, pod czujnym okiem opiekunów- p. A. Pachli i p. A. Kmiecik, wspominali czasy, kiedy kultura słowa i melodii tworzyła nierozerwalną całość w postaci niezapomnianych tekstów, np. „Na pierwszy znak” czy „Nikt tylko Ty”.


Recital piosenki był ciekawą inicjatywą, która nie tylko pozwoliła poznać historię naszego miasta i sylwetki związanych z nim osób, ale przede wszystkim przyczyniła się do udziału w muzycznej wędrówce, która stanowiła przypomnienie wzruszających i często zabawnych piosenek okresu międzywojennego.


zobacz zdjęcia...

 

A. Dobrowolska


Zdjęcia: Bogdan Śmigrodzki

 

Materiał nadesłany

przez komisję ds. promocji

przy ZS nr 1 w Płońsku

Wygenerowano w sekund: 0.03
4,379,364 unikalne wizyty