Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Rocznica zbrodni na Piaskach

18 STYCZNIA, jak co roku, delegacje z płońskich szkół, przedstawiciele parlamentu i samorządu, kombatanci oraz mieszkańcy oddali hołd ofiarom brutalnie zamordowanym przez Niemców w 1945r.

Uroczystości na Piaskach, miejscu kaźni zgotowanej przez niemieckich oprawców, przypominają o tych tragicznych wydarzeniach. ,,Niemcy zabijali ich z zimną krwią, strzałami w tył głowy. Spadali prosto do dołu, nie wszyscy ginęli od razu...”- mówiła p. Mirosława Krysiak, kierownik Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska.

 

Modlitwę w intencji pomordowanych odmówił ks. Tomasz Markowicz z parafii pw. św. Ojca Pio w Płońsku. Burmistrz Płońska – p. Andrzej Pietrasik mówił o potrzebie przywracania pamięci, pojednaniu i wzajemnym wybaczaniu. Burmistrz przywołał ,,List polskich biskupów” z 1965r., uważany za jeden z najważniejszych etapów pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej.

 

Wśród zaproszonych gości był senator Jan Maria Jackowski, który po zakończonych przemówieniach, wspólnie z płońszczanami złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicz, upamiętniając ofiary zbrodni.

 

Naszą szkołę reprezentowały klasy pierwsze mundurowe wspólnie z wychowawcami: p. A. Dobrowolską oraz p. D. Gut-Pacuszką, a także p. E. Prusak- wicedyrektor ZS nr 1 oraz p. M. Szadkowski.


Po uroczystościach delegacje szkół i urzędów przeszły na cmentarz, gdzie pod pomnikiem poległych w czasie II wojny światowej, złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

Wieczorem młodzież klasy I LW wspólnie z p. A. Dobrowolską oraz p. A. Rykowską, wzięła udział w Mszy Świętej za Ojczyznę.

 

 

zobacz zdjęcia...

 

Przygotowała: A. Dobrowolska

Wygenerowano w sekund: 0.03
4,379,416 unikalne wizyty