Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

,,...A mury runą...”- 36.rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 2017r. w 36.rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce uczniowie klas: I LW, I TRM oraz II TŻ pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego, przygotowali inscenizację przybliżającą działalność członków Solidarności w czasie stanu wojennego.

Młodzież zainscenizowała scenkę dotyczącą rozmów studentów, nauczycieli, aktorów i dziennikarzy na temat życia społeczno-kulturalnego w Polsce w roku 1981. Pokazali swoim rówieśnikom, jak stan wojenny złamał życie zawodowe tysiącom działaczy Solidarności, m.in. Jackowi Kuroniowi. Uczniowie wcielili się również w role ZOMOwców. Na potrzeby inscenizacji młodzież z klasy I LW oraz I TRM gromadziła przedmioty, stroje, meble związane z okresem PRL-u. Pomagali im w tym nauczyciele przygotowujący spektakl oraz rodzice, którzy chętnie włączyli się w realizację pomysłu dotyczącego odtworzenia realiów z lat 80-tych.

 

Przedstawienie zostało połączone z prezentacją multimedialną zawierającą fragmenty filmów dokumentalnych i fabularnych, obrazujących okoliczności śmierci maturzysty Grzegorza Przemyka. Prowadzący zaznaczyli, że 13 grudnia Wojciech Jaruzelski wypowiedział wojnę własnemu narodowi. Tysiące osób trafiło do więzień i obozów internowania, wielu straciło życie, a wśród nich ofiary-symbole, np. ks. Jerzy Popiełuszko czy Grzegorz Przemyk. Za oprawę multimedialną odpowiadał p. A. Markowski, natomiast słynne ,,Mury” i popularną ,,Obławę” przygotowała p. Lucyna Parecka – Łaszczyk z uczennicami z klasy I LW.

 

Przejmujące przedstawienie, które w sugestywny sposób oddało klimat nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. zakończono złożeniem hołdu poległym i słowami z ,,Dziadów cz. III” Adama Mickiewicza ,, Jeżeli zapomnę o nich, Ty Boże- zapomnij o mnie”.


W inscenizacji udział wzięli: Radosław Bajas, Radosław Białoskórski, Miłosz Krakowiak, Jakub Kurnicki, Eryk Lesak, Michał Najechalski, Szymon Woźniak, Radosław Tomaszewski- uczniowie klasy I TRM;

Anna Turkowska- uczennica klasy II TŻ

Alicja Krajewska, Adela Malon, Martyna Matuszewicz, Dominika Nyrć, Aleksandra Sienkiewicz, Natalia Szpakiewicz, Aleksandra Urbańska - uczennice z klasy I LW;

Za scenografię odpowiadały: Kinga Kopecka, Milena Laskowska i Wiktoria Trzeciak z klasy I LW.


Szczególne podziękowania składamy panom: Piotrowi Jaszczurowi oraz Grzegorzowi Osińskiemu za wypożyczenie strojów zomowców z okresu stanu wojennego.

Nad całością czuwały: p. A. Dobrowolska i p. M. Staniszewska – nauczyciele języka polskiego.

 

zobacz zdjęcia...

 

Tekst i zdjęcia: Komisja Promocji ZS nr 1

Wygenerowano w sekund: 0.03
3,986,530 unikalne wizyty