Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Uroczystość Nauczycieli Tajnego Nauczania 7/02/2014

W dniu 7 lutego 2014 r. odbyła się uroczystość związana z nadaniem jednemu z płońskich rond imienia Nauczycieli Tajnego Nauczenia, którzy pomimo represji ze strony okupanta hitlerowskiego starali się przekazywać wiedzę młodzieży chociaż groziła im za to śmierć.

Uroczystość odbyła się w kinie MCK w Płońsku, na której obecni byli przedstawiciele rodzin zamordowanych nauczycieli. Pan Arkadiusz Brański – nauczyciel historii, przypomniał historię tajnego nauczania podczas II wojny światowej. Nauczyciele odznaczali się szczególną odwagą i determinacją, gdyż czuli się odpowiedzialni za kształcenie i wychowanie młodzieży w tych trudnych czasach. Wielu z nich straciło życie, część wywieziono do obozów koncentracyjnych skąd już nigdy nie wrócili. Szkoły były zamykane, sprzęt i wyposażenie zabierano i wywożono lub niszczono na miejscu.

Program artystyczny przygotowali uczniowie ZS NR 1 w Płońsku. Uroczystość zakończyła się odsłonięciem pamiątkowej tablicy na głazie, bo nauczyciele tajnego nauczania byli twardzi jak skała.

Uczniowie ZS Nr 1 biorący udział w części artystycznej - klasa liceum wojskowego:
Hubert Brześkiewicz, Paweł Chojnacki, Barbara Drążkiewicz, Justyna Kraśniewska, Julia Lukowska, Katarzyna Mariańska, Krzysztof Masiak, Paulina Podgórska, Jacek Rosa, Natalia Skrzyńska, Agnieszka Śmigrodzka, Martyna Zawłocka, Sylwia Żmijewska.

Fryzury aktorek wykonały uczennice technikum fryzjerskiego; Olga Kosewska, Monika Michalak.

Fotografie: Wiktoria Lukowska.

Fotografie pejzaży i montaż: Marek Karolak.

Wybór tekstów i przygotowanie części artystycznej: Anna Dobrowolska.

Dziękujemy młodzieży za oddanie klimatu tych trudnych czasów i dostarczenie nam wiele wzruszających wrażeń.

Przygotowała
Agnieszka Urban

Wygenerowano w sekund: 0.04
8,937,865 unikalne wizyty