Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Obóz wojskowy

W dniach od 20 do 24 maja br. uczniowie klas mundurowych, łącznie 53 osoby z klasy pierwszej i drugiej, pod opieką wychowawców, wzięli udział w obozie taktyczno-wojskowym zorganizowanym w 3 Batalionie Drogowo-Mostowym w Chełmnie.

Celem szkolenia było: wspieranie rozwoju zainteresowań wojskowych uczniów poprzez dostęp do sprzętu i wyposażenia wojskowego oraz wzmocnienie odporności psychofizycznej uczestników. Kierownikiem obozu, odpowiadającym za współpracę
z jednostką wojskową, był p. Piotr Żochowski. Opiekę nad młodzieżą pełnili: p. J. Awdejuk, p. A. Dobrowolska oraz p. A Gizińska.

Program obozu obejmował teoretyczne i praktyczne zagadnienia z zakresu obronności i taktyki wojskowej. Uczestnicy zostali przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem prowizorycznych środków. Pracowali na radiostacjach przenośnych, strzelali z karabinka z użyciem UST, a także poznali budowę i zasady działania miny przeciwpancernej. Poza tym składali i rozkładali broń na czas, rzucali granatem z pozycji stojącej. Obozowicze wykorzystywali teren i obiekty terenowe do maskowania oraz maszerowali na azymut.  Uczniowie musieli wykazać się terenoznawstwem, budowali dla siebie schronienie, rozpalali ogniska, przygotowując posiłek na obcym terenie.

Uczestnicy spędzili kilka godzin na strzelnicy OSS Rybieniec zlokalizowanej w jednym z fortów piechoty będącego częścią głównego obwodu fortecznego Twierdzy Chełmno.
Ośrodek Szkoleń Strzeleckich „RYBIENIEC” prowadzi szkolenia strzeleckie z zakresu strzelectwa sportowego i  bojowego. Zajęcia na strzelnicy, pod okiem instruktora, cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów.

Młodzież wykazała się także sztuką przetrwania w trudnych warunkach, ponieważ ostatnią noc szkolenia wojskowego spędziła w terenie, pełniąc wartę i zabezpieczając obozowisko. Uczniowie musieli wykazać się zręcznością, pomysłowością, a przede wszystkich refleksem, ponieważ to, co zabrali ze sobą w ciągu pięciu minut, musiało im posłużyć do przetrwania kilku godzin w lesie.

Codziennie, w godzinach popołudniowych, uczestnicy mieli zorganizowane zajęcia rekreacyjno-wypoczynkowe, np. spływ kajakami, zwiedzanie Chełmna czy Torunia.

Ostatni dzień szkolenia przybrał formę egzaminu, podczas którego uczniowie zaliczali poznane umiejętności, wykazując się wiedzą proobronną.  Na zakończenie zgromadzonej na placu młodzieży podziękował w zastępstwie  ppłk. Krzysztofa Mikruta - por. Robert Wal, zapraszając za rok do Chełmna obecne klasy pierwsze.

Zajęcia podczas obozu wojskowego prowadzone były przez profesjonalistów- żołnierzy z jednostki, którzy dbali o to, aby podczas zajęć w terenie zachować najwyższych standardów bezpieczeństwa.

zobacz więcej ....

zobacz zdjęcia ...

Materiał przygotowany

przez komisję ds. promocji szkoły

Wygenerowano w sekund: 0.03
8,761,639 unikalne wizyty