Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Obóz policyjny

W dniach od 13 do 17 maja 2019 r. uczniowie klas policyjnych, pod opieką wychowawców i nauczycieli, wzięli udział w obozie policyjnym zorganizowanym w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Bachotku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Celem szkolenia  było poznanie warunków i zasad koszarowego zakwaterowania oraz szkolenia adeptów służby  w Policji.  Opiekę nad młodzieżą pełnili: p. A. Markowski, p. A. Witólska,  D.Gut- Pacuszka, A. Zmysłowska, R. Osmański. Nauczycielem przedmiotów policyjnych  odpowiedzialnym za koordynację i przeprowadzenie zadań taktycznych był P. Jaszczur.

 

Program obozu opracowany został w oparciu o treści programowe zawarte w innowacjach pedagogicznych, tworzących klasy licealne o profilu policyjnym  w Zespole Szkół nr 1 w Płońsku. Obejmował teoretyczne i praktyczne zagadnienia z zakresu wiedzy policyjnej. Pogoda trochę spłatała figla , ale nie przeszkodziło to w realizacji wcześniej zaplanowanych zadań.

Dla potrzeb realizacji szkolenia, wszyscy uczestnicy obozu zostali podzieleni na plutony i zespoły. Dowódcą plutonu był kadet pełniący służbę dyżurnego, a liderami zespołów zostali uczniowie, którzy wyróżniali się wysokim poczuciem odpowiedzialności za wykonanie powierzonych obowiązków.

Wszystkie zajęcia ruchowe były poprzedzane rozruchem ogólnym i kierunkowym, w zależności od specyfiki zajęć. Młodzież miała okazję poznać w praktyce, jak postępować po ogłoszeniu alarmu dla pododdziału. Dużym zainteresowaniem  cieszyły się zajęcia dotyczące taktyki wynoszenia osoby poszkodowanej z rejonu zagrożonego ostrzałem i zatrzymywania niebezpiecznych osób poruszających się samodzielnie. Obozowicze pokonywali także  przeszkody terenowe i doskonalili elementy musztry policyjnej i samoobrony. Podsumowaniem zadań był test wiedzy z przedmiotów policyjnych.

Wyjątkowym zainteresowaniem  cieszył się wyjazd na strzelnicę do Brodnicy. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się bronią. Każdy z uczestników miał do oddania 8 strzałów z profesjonalnych karabinów pneumatycznych, wyposażonych w zbiornik ze sprężonym powietrzem(CO2).

Elementem integracyjnym było ognisko, w czasie którego odbyła się nauka tańca. Z podstawowymi krokami samby zapoznał uczestników p. A. Markowski, który porwał wszystkich do wspólnej zabawy. Mimo deszczowej pogody, humor dopisywał wszystkim.

 

  W przeddzień wyjazdu uczniowie zostali podzieleni na zespoły i pełnili wartę przez całą noc.    Najwytrwalsi wytrzymali do wczesnych godzin porannych. Opiekunowie byli pod wrażeniem wytrzymałości  i hartu ducha, jakim wykazali się uczniowie.

Uczestnicy obozu wracali do Płońska zmęczeni, ale szczęśliwi. Dla klasy II liceum o profilu policyjnym to koniec przygody, dlatego na wielu twarzach dostrzec można było smutek. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że była to najwspanialsza przygoda w ich życiu.

opracowała: D. Gut-Pacuszka

Wygenerowano w sekund: 0.05
8,761,632 unikalne wizyty