Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

37 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

„Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu, 

 lecz na uznaniu, że coś jest ważniejsze niż lęk”


 Ambrose Redmoon

 

 13 grudnia w 37 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku oddała hołd bohaterom jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Przygotowując uroczysty apel, uczniowie zamanifestowali również pamięć o tych, którzy oddali życie za wolność, sprawiedliwość i solidarność. 

 

Nigdy ostatecznie nie określono liczby ofiar komunistycznych zbrodni. Oficjalne dane to ok. stu zabitych, kilka tysięcy internowanych, prześladowanych i inwigilowanych.

 

Dla współczesnych nastolatków ówczesne wydarzenia są historią, ale dla wielu dorosłych uroczystość stała się okazją do osobistych wspomnień wywołujących wzruszenie i łzy. Dla obu pokoleń oczywistym jest, że nie wolno pogodzić się z logiką stanu wojennego, należy też pamiętać, że dzięki zaangażowaniu związkowców NSZZ „Solidarność” i determinacji robotników w Katowicach, Gdańsku, Lublinie, Poznaniu czy Warszawie „4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”.

 

Apel przygotowali uczniowie z klasy 1 LW i 2 LW pod kierunkiem p. Anny Gizińskiej i Małgorzaty Mioduszewskiej.


Śpiew: Alicja Krajewska, Aleksandra Sienkiewicz i Adela Malon z klasy 2 LW oraz Weronika Drozdowska z 1 LW


Recytacja: Alicja Pawlak, Julia Wolder, Weronika Drozdowska, Dawid Grabowski, Weronika Jankiewicz, Maja Krakowiak, Karolina Gilewska, Paulina Stocka, Klaudia Macioszek, Natalia Gutowska, Karolina Pilśnik, Maksymilian Nowakowski, Wiktoria Grzebalska z klasy 1 LW

 

 

Przygotowała


Małgorzata Mioduszewska


Wygenerowano w sekund: 0.03
5,186,854 unikalne wizyty