Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”(C. K. Norwid)

W dniu 11 listopada uczniowie klas pierwszych i drugich mundurowych wraz z dyrekcją i wychowawcami: p. A. Dobrowolska, p. A. Gizińską, p. D. Gut Pacuszką, p. A. Witólską, p. M. Szadkowskim  i p. P. Żochowskim uczestniczyli w miejsko-powiatowych odchodach upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Uroczystości 100-lecia zostały zainaugurowane o godzinie 10.00 Mszą Świętą w Kościele św. Michała Archanioła, po której została odsłonięta tablica upamiętniająca ten zacny Jubileusz. Po Mszy uczestnicy przemaszerowali ulicami: Płocką, 15 sierpnia, Zduńską pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Druga część obchodów rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Zebrani wysłuchali przemówień okolicznościowych reprezentantów władz samorządowych. Przybliżono rys historyczny oraz zaznaczono rolę Marszałka Piłsudskiego w odrodzeniu zniewolonego kraju. Zwrócono uwagę na ważność słów: ,,Niepodległość” i ,,Wolność”. Zaznaczono także, jak trudna i zawiła jest historia naszego narodu. W tym czasie chłopcy z klasy II LW: Mateusz Żulewski i Michał Bojanowski pełnili wartę przed pomnikiem, godnie oddając honory.

 

Przedstawiciele władz, organizacji i płońskich instytucji złożyli kwiaty pod odrestaurowanym po II wojnie światowej pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i przemaszerowali na Cmentarz Parafialny, gdzie płońszczanie oddali hołd poległym bohaterom w 1920r.

Pomimo niesprzyjającej aury wszyscy radośnie świętowali 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Przygotowały: A. Dobrowolska i A. Gizińska


Zdjęcia: M. Szadkowski

 

http://plonskwsieci.pl/pl/14_kultura/3281_nie_zmarnujmy_szansy_jak_dali_nam_nasi_przodkowie_foto.html

Wygenerowano w sekund: 0.03
5,186,818 unikalne wizyty