Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Wielkopostne Rekolekcje 11-13.03.2013

W dniach od 11- 13 marca 2013 r. odbyły się Wielkopostne Rekolekcje , które były okresem wielkiego skupienia, modlitwy oraz postanowień. ,,Nie trwóż się, nie drżyj wśród życia dróg, tu wszystko mija, trwa tylko Bóg’’.

W poniedziałek 11.03.2013 – uczniowie wzięli udział we mszy świętej w kościele parafialnym Św. M. Kolbego w Płońsku. Po mszy świętej mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie teatralne II części Dziadów w wykonaniu uczniów Gimnazjum Nr 1 w Płońsku. Opiekę sprawował ksiądz Krzysztof Junczak. Spektakl miał miejsce w sali teatralnej im. Ks. Kan. M. Tabaki w kościele parafialnym.

,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?’’

Byliśmy bardzo ciekawi co to będzie? Prosta dekoracja, muzyka w połączeniu ze zdolnościami aktorskimi młodych artystów, wprowadziła nas w atmosferę Dziadów– uroczystość poświęconą duchom zmarłych. Scena rozgrywa się w przycmentarnej kaplicy, gdzie mieszkańcy wsi gromadzą się, by świętować. „Czyścowe duszeczki” przybywają do kaplicy, które za życia popełniły jakieś przewinienia i z tego powodu nie mogą zaznać wiecznego spoczynku. Zanim to się stanie muszą odpokutować swoje winy. W tym ma im pomóc obchodzony właśnie obrzęd Dziadów.

Gratulujemy młodym aktorom, którzy zmierzyli się z klasyką polskiej literatury. Czekamy na kolejne przedstawienie.

We wtorek 12.03.2013 r. uczniowie wzięli udział we mszy świętej w kościele. Potem w auli w szkole młodzież uczestniczyła w Drodze Krzyżowej, którą przygotowali uczniowie z klas liceum i technikum. Bohaterowie składali kolejno świadectwo wiary co było bardzo wzruszające. Uczniowie w ciszy słuchali wystąpień naszych aktorów oraz modlili się w skupieniu.

W Drodze Krzyżowej wzięli udział następujący uczniowie:

Beata Ślęzak - Narrator - II LO
Gołębiewski Przemek - Dobry Łotr - II LO
Ruszkowska Ewelina - Płacząca niewiasta - II LO
Ryziński Michał - Piłat - II LO
Barbara Drążkiewicz - Matka Jezusa - I TŻ
Paulina Podgórska - Weronika - I TŻ
Ziemowska Klaudia - Maria Magdalena - I TŻ
Łukasiewicz Damian - Szymon z Cyreny - III TI
Bednarski Kamil - Zdrajca Judasz - III TI
Kowalski Michał - Żołnierz Sylicjusz - III TI
Nowicki Konrad - Józef z Arymatei - III TI
Kaliściak Michał - Jezus-III TI
Żochowski Radosław - Cieśla Markus - III TI
Bielicki Michał - Operator multimediów - III TI

Czytania i komentarze na Mszy Świętej w czasie rekolekcji:
Ewelina Ratajczyk - II TŻ, Paulina Gocalińska -II TŻ, Olga Kosewska - II TŻ, Kasia Zawistowska II LW, Kamila Zabrodzka II LW, Sylwia Żmijewska II LW.

Przygotowanie Drogi Krzyżowej, czytań i komentarzy na mszy świętej - p. M. Szadkowski oraz p. Z. Bieńkowski.

Dziękujemy za wzruszenia jakie nam dostarczyli nasi uczniowie.

W środę 13.03.2013 r. uczniowie wzięli udział we mszy świętej w kościele. Następnie młodzież obejrzała wzruszający film dokumentalny o dwóch misjonarzach z Francji. Pierre i Raymond Jaccard, to kapłani którzy poświęcili swoje życie trędowatym i ubogim. Bracia Jaccard udowodnili, że wcale nie trzeba wielkich sum pieniędzy, żeby postawić na nogi trędowatych, skazanych na beznadziejną wegetację. Dzięki protezom braci Jaccard i ich osobistemu zaangażowaniu, kilka tysięcy ludzi w wielu częściach świata odzyskało nadzieję i mogło powrócić do godnego życia i zarabiać na własne utrzymanie. Świat trądu fizycznego zaprowadził ich jednak jeszcze dalej. W Ameryce Łacińskiej: w Kolumbii, Peru, Ekwadorze, Boliwii i Brazylii zetknęli się - jak zwykli mówić - z jeszcze większym trądem: światem prostytucji w wielkich dzielnicach nędzy, z bezdomnym dziećmi i wszelkim poniżeniem godności człowieka. We współpracy z pracującymi na miejscu misjonarzami organizowali spotkania, podczas których świadectwa ludzi, którym udało się wyjść z poniżenia i nędzy, zachęcały innych do walki o własną godność. Za pieniądze, zebrane wśród przyjaciół w Europie, kupiono maszyny do szycia i inne narzędzia pracy dla dziewcząt, które zerwały z prostytucją.
„Trudności spoczywają w Bożych rękach. On jest Krzyżem oraz Zmartwychwstaniem. ...Dzięki wierze w Boga zyskujemy śmiałość ." - o. Raymond Jaccard.

Rekolekcje to okres wzmocnienia swoich relacji z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą. Mamy nadzieję, że ten czas nie został zmarnowany i pozwolił zastanowić się nad swoim życiem, pochylić się nad jego niepowtarzalnością oraz uświadomić sobie jak cenna jest każda chwila naszego życia.

W ciągu kilku chwil nie da się naprawić całego duchowego bałaganu. To jest praca na całe życie, ale warto od czegoś zacząć. Trzeba odważnie zadać sobie kilka pytań i szukać na nie odpowiedzi codziennie:

Czy ja mam jeszcze wiarę?
Czy jestem w stanie uwierzyć jeszcze więcej Bogu?
Czy kocham go całym sercem, ze wszystkich sił?
Czy jeszcze się modlę?
Czy potrafię rozmawiać z Bogiem?
Czy szanuję wszystkich ludzi?
Czy nie krzywdzę innych myślą, słowem lub czynem?

Czy Ty znalazłeś już odpowiedź na te pytania? Jeśli tak, mamy nadzieję, że będzie to dla Ciebie początek trwałej więzi z Bogiem i poprawisz swoje relacje z ludźmi.

(na podstawie Biuletynu Rekolekcyjnego 4/2013)

Przygotowała
Agnieszka Urban

Wygenerowano w sekund: 0.04
8,938,030 unikalne wizyty