Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Wyprawa edukacyjna laureatów konkursu „Policjanci w służbie historii”

W nocy z 29  na 30 sierpnia 2018 r. rozpoczęła się wyprawa  edukacyjna  laureatów II edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii”. Wśród 12 zespołów, których prace zostały najwyżej ocenione, znaleźli się uczniowie  Zespołu szkół nr 1 w Płońsku w składzie:  Marta Żółtowska, Hubert Bihuniak i Dominik Parulski. Opiekunem grupy była p. Dorota Gut-Pacuszka.


Pierwszy dzień wyjazdu doskonale wpisał się w tegoroczne obchody 100 –lecia  odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy odwiedzili kilka miejscowości na Litwie: Ejszyszki, gdzie większość mieszkańców to Polacy oraz miejsca związane z Józefem Piłsudskim: Zułów, gdzie się urodził  oraz kościół w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony.

 

Kolejny dzień to wyprawa do Moskwy. Część grupy udała się na zwiedzanie miasta nocą, a pozostali mieli okazję następnego dnia rano przejechać z przewodnikiem przez miasto oraz zwiedzić centrum Moskwy, w tym Plac Czerwony i Kreml. Stolica Rosji zrobiła na uczestnikach ogromne wrażenie.

 

Tego samego dnia po południu grupa dołączyła do oficjalnej delegacji przedstawicieli Ambasady RP w Moskwie, przedstawicieli Policji i Straży Granicznej i wspólnie udała się do Tweru, gdzie w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego odbyło się spotkanie z proboszczem parafii, ks. Markiem Tacikowskim. Ks. Marek Tacikowski od wielu lat opiekuje się Polskim Cmentarzem Wojennym w Miednoje oraz przybywającymi tam pielgrzymami. Przedstawicielka IPN ,Karolina Kolbuszewska, wręczyła ks. Tacikowskiemu okolicznościowy list Prezesa IPN , Jarosława Szarka, w którym znalazły się podziękowania za dotychczasową ciężką pracę i podkreślenie znaczenia księdza Marka jako ambasadora polskiej pamięci. Ten dzień dla uczestników wyprawy zakończył się ćwiczeniami musztry ze sztandarem poprowadzonej przez uczestniczącego w całym objeździe przedstawiciela Komendy Głównej Policji, p. Artura Duszaka.

 

Niedziela  dla uczestników podróży była dniem najbardziej intensywnym i pełnym bardzo silnych emocji. Uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w oficjalnych uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, a także uroczystym złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy w Twerze przy tablicy poświęconej pomordowanym w byłej siedzibie NKWD w Kalininie (obecnie Twerski Państwowy Uniwersytet Medyczny). Podczas wszystkich uroczystości laureaci konkursu wystawiali posterunki honorowe i składali znicze. W Miednoje wystawili również poczty sztandarowe. W Twerze, Miednoje i Ostaszkowie przedstawicielka IPN oraz laureaci konkursu złożyli wiązanki kwiatów w imieniu IPN.

 

Intensywny dzień zakończył się uroczystym podsumowaniem II edycji konkursu „Policjanci w służbie historii” oraz wręczeniem dyplomów laureatom przez Zastępcę Ambasadora RP w Federacji Rosyjskiej ,p. Mirosława Cieślaka. Uroczystość ta odbyła się na dziedzińcu klasztoru w Monastyrze.

 

Po nocy spędzonej w Monastyrze (tym samym, w którym przetrzymywani byli polscy jeńcy zamordowani później w Twerze i pogrzebani w Miednoje) uczestnicy wyprawy zwiedzili klasztor  i udali się w dalszą drogę, tym razem już w kierunku Polski. W ciągu kolejnych dwóch dni wyprawy zwiedzili jeszcze Dyneburg, Kowno, Troki, Ponary i Wilno.


Trudno wybrać miejsce, które wywarło na uczestnikach szczególne wrażenie, bo każde z nich było na swój sposób wyjątkowe i pozostanie na długo w pamięci. Jednak pobyt w Miednoje i Ponarach poruszył serca uczniów i sprawił, że powrócili do kraju jako inni ludzie, bardziej świadomi swojej przynależności do kraju. Dla wielu z nich wyjazd okazał się być PODRÓŻĄ ŻYCIA…


Zobacz zdjęcia...

 

Opracowali:

uczestnicy wyjazdu pod kierunkiem p. D. Gut-Pacuszki

Wygenerowano w sekund: 0.03
5,048,733 unikalne wizyty